» Magic: the Gathering » Talie » Deck na FNM cz. 11

Deck na FNM cz. 11


wersja do druku
Witajcie w kolejnym Decku na FNM. Dziś znów nie uraczę Was opisem jednego decku i kilku rozegranych gier, lecz spisami budżetowych talii, jakie udało mi się znaleźć, gdy przeczesywałem zasoby internetu.

Tradycyjnie zacznę od decków, jakie zamieścił w rubryce Builiding on a Budget Jacob van Lunen. Na pierwszy ogień idzie zielony napór.
Enter the Beastmaster
3 Dread Statuary
17 Forest
4 Khalni Garden

4 Arbor Elf
4 Joraga Treespeaker
4 Kozilek's Predator
4 Llanowar Elves
4 Nest Invader
2 River Boa
4 Wolfbriar Elemental

4 Beastmaster Ascension
3 Bestial Menace
3 Eldrazi Monument

Spis genialny w swojej prostocie: od pierwszej tury rzucamy stwory akcelerujące manę (aż 12 pierwszoturowych manodajek!) oraz dające nam mięsko potrzebne do ataku. Następnie zagrywamy Monument lub Ascenzje oraz czary dające nam jakże potrzebnych naporowców. Granie tym deckiem nie jest wielka filozofią, aczkolwiek nierozważne granie i wysypywanie się "na pałę" nie jest pożądane.

Ostatnio bardzo dobrym pomysłem na talię jest rozpoczęcie jej tworzenia od karty Spreading Seas, niesamowicie spowalniającej decki, które mają problemy z mana base, choćby bardzo popularny Jund. Jacob postanowił dołożyć do tego kilka innych związanych tematycznie kart i wyszedł mu świetny deck oparty na Enchantmentach.
Dance Dance Dance
4 Evolving Wilds
4 Forest
4 Island
5 Plains
4 Seaside Citadel
3 Terramorphic Expanse

4 Kor Spiritdancer
4 Mesa Enchantress
2 Bear Umbra
4 Canopy Cover
4 Crystallization
4 Hyena Umbra
4 Oblivion Ring
4 Ponder
2 Sigil of the Empty Throne
4 Spreading Seas


Jeśli ktoś chce zagrać deckiem jeszcze tańszym i do tego nie mającym problemów z maną (a ten powyższy jest trzykolorowy, więc color screw od czasu do czasu się zdarza), zachęcam do zapoznania się z ostatnią z talii pochodzących z Builiding on a Budget:
Leveling the Field
24 Island

4 Calcite Snapper
4 Coralhelm Commander
4 Cosi's Trickster
4 Horizon Drake
4 Lighthouse Chronologist
4 Deprive
4 Into the Roil
4 Negate
4 Unified Will

Jeśli już mowa o niebieskim, nie można zapomnieć o kontroli. Jakiś czas myślałem nad deckiem monokolorowym, jednak brakowało removalu. Dlatego też postanowiłem nieco zmodyfikować turniejowe UW Control (jeden z najdroższych decków obecnego Standardu!) i spróbować złożyć coś taniego. Oto mój spis:
3 Sphinx of Jwar Isle
4 Spreading Seas
3 Mind Spring
4 Everflowing Chalice
4 Oblivion Ring
3 Martial Coup
4 Journey to Nowhere
3 Deprive
4 Halimar Depths
4 Sejiri Refuge
2 Arcane Sanctum
4 Wall of Omens
3 Cancel
6 Island
10 Plains

Deck działa lepiej niż zakładam – screw w praktyce się nie zdarzało, a z szybkością nie było problemów, mimo tak dużej liczby taplandów. Słabo mamy jedynie z bardzo naporowymi konstrukcjami: Naya Allies, Boros Bushwhacker (który nie zdarza się ostatnio często) oraz Red Deck Wins.

Granie konstrukcjami kontrolnymi ma jedną, niewątpliwą zaletę – nawet najmniejszy błąd może zadecydować o naszej przegranej. Wymusza to niesamowicie uważną grę, doskonałą pod każdym względem, a o nauce gry płynącej z takich ćwiczeń nie trzeba chyba nikomu mówić.

Jakiś czas temu złożyłem bardzo śmieszną talię i sam zdziwiłem się, jak dobrze działa. Co w niej takiego dziwnego? W grze budżetowej staramy się składać talie złożone z maksymalnie trzech kolorów, bo tani i działający mana base złożyć naprawdę ciężko. Mi jednak udała się ta sztuka – chociaż w pierwszych dwóch-trzech turach ciężko wystawić cokolwiek dobrego, to następne stwory nadrabiają opóźnienie, dając nam olbrzymi card advantage, przede wszystkim dzięki mechanice cascade. Oczywiście talia nie jest pozbawiona wad – jeśli nie uda się dość szybko ustabilizować sytuacji, to ciężko może być z najszybszymi deckami formatu, o których pisałem wyżej. Nieciekawie jest także wtedy, gdy przeciwnikowi uda nam się zepsuć mana base, czy to dzięki Spreading Seas lub Goblin Ruinblaster.
4 Woolly Thoctar
4 Sprouting Thrinax
4 Bloodbraid Elf
4 Knight of New Alara
4 Lightning Bolt
4 Enlisted Wurm
4 Kathari Remnant
4 Rhox War Monk
4 Sedraxis Specter

2 Forest
2 Mountain
1 Swamp
1 Plains
1 Island
4 Ancient Ziggurat
1 Seaside Citadel
2 Arcane Sanctum
4 Terramorphic Expanse
3 Jungle Shrine
3 Savage Lands
1 Crumbling Necropolis

To już koniec budżetowych spisów w dzisiejszym Decku na FNM. Do następnego spotkania!
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Przegląd Eldrazich
Krótki przegląd decków budżetowych

Komentarze


Zephyel
   
Ocena:
0
Według mnie, na szczególną uwagę zasługuje deck oparty na Enchantmentach.
05-06-2010 09:13
Dagobert
   
Ocena:
0
Bardzo fajny artykuł dla casualowców takich jak ja :).
05-06-2010 09:30
Alkioneus
   
Ocena:
0
W ostatnim decku znalazłbym miejsce na Rampant Growthy - brak 2cc spelli.
05-06-2010 12:09
27383
   
Ocena:
0
W ostatnim decku starałem się unikać non-creature spelli jak mogę - Ancient Zigggurat niezbyt się nimi kombi, poza tym wolałbym chyba jakiś removal w to miejsce :)

A poza tym mało basiców jest, zdarzało mi się, że z dwóch ostatnich Ekspansji nie było czego wyszukać.
05-06-2010 12:42
Filciu702
   
Ocena:
0
Ortograf w artykule? Oj, nieładnie. I jeszcze nikt tego nie zauważył? Czyżby nikt nie umiał pisać, a może po prostu nikt tego nie czyta?

Chodzi oczywiście o... "porządane".

Ach, jeszcze jedno. Tutaj nie jestem do końca pewien, ale mocno niepoprawna wydaje mi się ta część zdania: "czy to dzięki Spreading Seas lub Goblin Ruinblaster. " Szkoda, że nie jestem nauczycielem j. polskiego, nie umiem tego nazwać. Wg mnie po prostu uciąłeś i zupełnie zmieniłeś wyrażenie "czy to dzięki (...), czy (...)". To "lub" jest beznadziejne, brzmi wręcz fatalnie i nie po polsku, nie wiem, jak to mogliście pominąć.

Oprócz tego: wybaczcie, ale skoro na takim artykule zarabiacie około 75 punktów, to chyba wypada się trochę postarać. A nie dostaję tutaj niestety niczego nowego, tylko same odgrzewane kotlety z BoaB, które zresztą były tam ciekawiej i lepiej opisane. Do tego sama forma przekazu nie jest idealna i zawiera błędy. Już lepiej by było zamieścić linki do poszczególnych odcinków "Building..." i casualowcy byliby równie szczęśliwi.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że następnym razem co nieco się zmieni ;)
05-06-2010 14:17
27383
   
Ocena:
0
Błąd "porządane" to faktycznie plama na honorze - już poprawiam i dzięki za czujność :)

Ach, jeszcze jedno. Tutaj nie jestem do końca pewien, ale mocno niepoprawna wydaje mi się ta część zdania: "czy to dzięki Spreading Seas lub Goblin Ruinblaster. " Szkoda, że nie jestem nauczycielem j. polskiego, nie umiem tego nazwać. Wg mnie po prostu uciąłeś i zupełnie zmieniłeś wyrażenie "czy to dzięki (...), czy (...)". To "lub" jest beznadziejne, brzmi wręcz fatalnie i nie po polsku, nie wiem, jak to mogliście pominąć.
Dla mnie wszystko w porządku, ale zapytam się mądrzejszych ode mnie, oni będą wiedzieli, gdzie leży błąd.

A co do 75 punktów, to nie wiem, skąd Ci się wzięła taka liczba. Punkty zdobywane przez każdego, czy to redaktora, czy użytkownika, są ogólnodostępne i widoczne, wystarczy wejść w mój profil i tam poszukać. Jeśli nie będziesz miał chwilki/nie będzie Ci się chciało grzebać:
25 2010-06-05 09:07:43 Artykuł: Deck na FNM cz. 11 Gry karciane

A nie dostaję tutaj niestety niczego nowego, tylko same odgrzewane kotlety z BoaB, które zresztą były tam ciekawiej i lepiej opisane.[Do tego sama forma przekazu nie jest idealna i zawiera błędy. Już lepiej by było zamieścić linki do poszczególnych odcinków "Building..." i casualowcy byliby równie szczęśliwi.
Błędy staramy się eliminować, dzięki że je wskazałeś. Chyba, że chodziło o inne, ale je warto wskazać przy okazji komentarza :) A co do formy przekazu - ze statystyk strony wychodzi, że jest ona bardzo dobra i póki co nikt na nią nie narzekał. Dokładny opis decku nie jest zawsze możliwy. Nie sztuką jest zrobić to bylejak, rozegrać dwie-trzy gry i do bazy. Wszystko trzeba starannie selekcjonować i dobierać, testować talię w przeróżnych konfiguracjach (granie 20-30 gier jedną konstrukcją nie jest niczym nienormalnym, a przy okazji RG Aggro zmieniałem talię co najmniej 4 razy) i odpowiednio to potem podać. Dokładnie nie bedę wszystkiego z tych talii opisywał, bo jest dokładnie tak, jak powiedziałeś - Jacob robi to lepiej i wielokrotnie moje słowa pokrywałyby się z jego, a wtedy nie dość, że byłoby to prawdziwe odgrzewanie kotleta, to jeszcze mogłyby dojść oskarżenia o przetłumaczenie bez zezwolenia.
05-06-2010 14:49
Filciu702
   
Ocena:
0
No, z tymi punktami to chyba zależy po prostu od długości tekstu, prawda? Więc akurat za ten rzeczywiście za dużo być ich nie mogło.

A co do reszty to chyba się zgadzamy, ale podtrzymam swoją opinię, że "suchy" spis talii bez jakichkolwiek (nawet marnych) testów czy choćby dość pobieżnego opisu działania talii jest... słaby i jakoś nie pasuje do artykułu.
05-06-2010 15:14
Specu
    @Filciu702
Ocena:
0
No, z tymi punktami to chyba zależy po prostu od długości tekstu, prawda? Więc akurat za ten rzeczywiście za dużo być ich nie mogło.

Długość tekstu nie jest głównym wyznacznikiem ilości otrzymanych punktów. Tekst na 15000 znaków bez spacji napisany na odwal się może dostać równie dobrze 25 punktów, podczas gdy dobrze merytorycznie napisany, nawet krótszy może dostać 150 punktów. Wszystko zależy od osoby redagującej oraz od szefa działu, naczelnego czy innych władnych osób.

(...) ale podtrzymam swoją opinię, że "suchy" spis talii bez jakichkolwiek (nawet marnych) testów czy choćby dość pobieżnego opisu działania talii jest (...)

Jak widzisz spis talii, to chyba nie ma większych rozkmin po co są takie, a nie inne karty. Umówmy się - nie są tu opisywane supertrudne kombodecki wymagające wprawionej już reki gracza prowadzącego, gdzie każda karta ma określone zadanie. Tutaj tylko ograniczaniem są złotówki, więc można stawiać na mniej konwencjonalne rozwiązania, ale funkcje i zależności kart zawartych w spisie... proszę cię. Oczywiście jest to moje indywidualne zdanie, ale wyjaśnianie dokładnie idei zawarcia każdej karty w talii jest stratą czasu, a tekst stanie się przez to mniej przejrzystszy.
05-06-2010 16:23
Aesandill
   
Ocena:
0
Tak zupełnie z innej strony, kogo obchodzą punkty innych. Skoro Thoctarowi chce się pisać, to niech dostaje. Skoro polter go za to w jakiejś formie nagradza, to fajnie. Ale my na tym nic nie tracimy.

Nawet jeśli daje tylko spis kart z paroma ilustracjami, to skoro ktoś to czyta, to super. I tyle.

Pozdrawiam
Aes
06-06-2010 12:06
27383
   
Ocena:
0
Tym bardziej, że taki artykuł to nie tylko podanie spis, napisanie krótkiego komentarza oraz dodanie ilustracji - wybranymi konstrukcjami trzeba zagrać, aby zobaczyć czy są jakoś grywalne. Zajmuje to często kilka godzin, bo nie zawsze znajdzie się odpowiednią osobę do pogrania, nie mówiąc już o częstych problemach z serwerem Wizarda, na którym testuję. Jeśli naprawdę zależałoby mi na nagrodach ze sklepiku punktowego to już dawno rzuciłbym tę robotę, gdyż ten artykuł to jest niecałe 10% fajnej książki. Jakby tak bardzo mi na nich zależało, poszedłbym do normalnej roboty, a w wakacje dostałbym od ręki posadkę (z zarobkami znacznie większymi niż np. urzędnika państwowego) przy sprzątaniu ulic lub koszeniu traw.

Ale jeśli kogoś tak boli to, że nie trzeba się namęczyć przy pisaniu artykułów i można za to jeszcze coś dostać to zachęcam do przysyłania własnych tekstów :)
06-06-2010 12:42
Aesandill
   
Ocena:
0
Nie przesadzaj,urzędnik państwowy nie ma źle. Przy koszeniu trawy nie dostaniesz ani zwrotu podatku, ani trzynastki, ani tyle kasy co miesiąc.
Ale nie offtopuje.
Sam bym cos napisał, ale w magika już nie gram, wiec się słabo znam ;)

Pozdrawiam
A
06-06-2010 14:35
27383
   
Ocena:
0
No wiesz, w moim wieku urzędnikiem nie zostanę, tym bardziej na miesiąc - a musiałem jakieś porównanie dać :)
06-06-2010 14:40

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.