Zasady

Magic: the Gathering jak każda sensowna gra, ma pewne zasady. Niespodziankę natomiast stanowić może ilość, złożoność i zawiłości interakcji tych zasad. Na szczęście, do gry towarzyskiej nie potrzeba wiele. Podstawową lekturą jest podręcznik gracza (ang. rulebook). Aktualnie w języku polskim jest dostępna wersja z 9th Edition. Podręcznik w sposób przejrzysty opisuje zasady gry i wyjaśnia niezbędne do gry terminy. PDF zawierający ten podręcznik znajdziecie tutaj. Niestety, nowsze wersje zasad nie zostały wydane w języku polskim, a te w wersji anglojęzycznej znjadziecie Tu

Kolejnym stopniem wtajemniczenia jest pełen zbiór zasad (ang. comprehensive rules). Jest to szczegółowy kodeks, który pozwala wszelkie kwestie sporne rozłożyć na czynniki pierwsze. Porządkuje on wszystkie zagadnienia w sposób systematyczny i rzeczowy. Uczciwie uprzedzam, że jego lekturę odradzam osobom, które mają małą praktykę w grze. Angielskojęzyczny PDF znajduje się tutaj.

Gracze, którzy rozpoczynają swoją przygodę na scenie turniejowej M:tG polecam lekturę dwóch dokumentów Magic: the Gathering® DCI Floor Rules oraz DCI™ Universal Tournament Rules. Są one oficjalnymi dokumentami organizacji DCI odpowiedzialnej za oficjalne rozgrywki M:tG. Pierwszy dokument jest ogólnym zbiorem informacji dotyczących zasad panujących na turniejach podlegających pod DCI. W drugim dokumencie znajdziecie oficjalne dane dotyczące rodzajów rozgrywanych turniejów M:tG oraz struktury i przebiegu rozgrywek. Innym dokumentem, który zawiera wiedzę związaną z turniejami jest DCI™ Penalty Guide and Procedures. Opisuje on szczegółowo sytuacje, które na sankcjonowanych turniejach są uznawane za wykroczenia i precyzyjnie określa przewidywane za nie kary. Ponieważ na oficjalnych turniejach M:tG nie można grać wszystkimi sprzedawanymi kartami, to warto zapoznać się listą kart zakazanych i zastrzeżonych (ang. banned/restricted lists), która dostępna jest tutaj. Kilka informacji dotyczących sceny turniejowej w Polsce można znaleźć też na stronach serwisu dystrybutora gry www.isa.pl.

W krąg zagadnień związanych z zadami gry wchodzą również, teksty kart, które są podstawą rozgrywki. Obowiązującymi tekstami kart nie zawsze są te, które widzimy na karcie, ale teksty umieszczone w zbiorze Oracle. Możemy zapoznać się nimi korzystając z narzędzia Gatherer.

Wraz z każdym dodatkiem zwiększa się złożoność gry. Kolejne dodatki przynoszą nowe zdolności, typy kart, czy mechanizmy. Zawiłości te są wyjaśniane w FAQ przygotowanych dla każdego dodatku z osobna. Znajdziecie je tutaj.

Ostatnim deską ratunku dla gracza jest sędzia. Na forum naszego serwisu sędziowie odpowiadają na wszelkie zadane pytania. Tutaj możecie zgłaszać swoje wątpliwości.